Mielenie kawy

« wróć

Kolejnym istotnym czynnikiem w przygotowaniu doskonałej kawy jest odpowiednie jej zmielenie, które różni się w zależności od sposobu parzenia kawy.


Należy pamiętać aby mielić kawę tuż przed jej zaparzeniem, gdyż w takiej postaci bardzo szybko traci swoją świeżość i aromat. A teraz kilka słów na temat młynków.


Popularne kiedyś młynki elektryczne z dwoma ostrzami nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż ich ostrza jedynie tną ziarna na mniejsze kawałeczki, dodatkowo wytwarza się w nich zbyt wysoka temperatura przez co ziarna zaczynają uwalniać aromaty, które powinny pojawić się dopiero po zaparzeniu. Najlepsze są młynki żarnowe, które odpowiednio miażdżą ziarna. Młynki takie mogą być ręczne lub elektryczne. Dodatkowo w tych elektrycznych często istnieje jeszcze możliwość wybrania grubości zmielenia.

 

Jednym z podziałów według którego określamy grubość zmielenia jest liczba cząsteczek, na którą dzieli się jedno ziarno kawy:

  • 15000-35000 cząstek - najdrobniejsze zmielenie, kawa przybiera postać pyłu i służy do parzenia kawy po turecku
  • ok. 3500 cząstek - zmielenie idealne do ekspresów ciśnieniowych
  • 1000-3000 cząstek - służy do przygotowywania kawy w ekspresach przelewowych 500-800 cząstek - do parzenia kawy z filtra
  • 100-300 - służy do parzenia kawy w urządzeniu "french press" oraz do przygotowywania jednej z ulubionych kaw polaków czyli "po polsku"- polegającej na zalewaniu kawy w filiżance wrzątkiem.

Drugi podział określa trzy stopnie zmielenia (bardzo często takie określenia pojawiają się na żarnowych młynkach):

  • mielenie drobne - do ekspresów ciśnieniowych oraz kawy po turecku
  • mielenie średnie - do ekspresów przelewowych lub kafetierek
  • mielenie grube - do urządzeń typu "french press" oraz do kawy robionej "po polsku"

Formularz kontaktowy