Napoje na bazie espresso

« wróć

Podstawą przygotowania różnych napojów kawowych jest espresso.

 

Espresso - jest napojem w filiżance, otrzymywanym w wyniku przeciskania wody pod odpowiednim ciśnieniem (9 bar), w odpowiedniej temperaturze (88-920C)  oraz czasie(25-30 sek) przez drobno zmieloną kawę (7-8 g).
Espresso można przygotować tylko i wyłącznie w ekspresie ciśnieniowym. Espresso jest napojem o pojemności 25ml, ma kremistą konsystencję, na wierzchu napoju pojawia się charakterystyczna pianka zwana „cremą”, która powinna mieć grubość 2-4mm. Kolor jest rdzawo - orzechowy a na powierzchni cremy pojawiają się charakterystyczne brązowe cętki. Posiada głęboki smak, który stanowi równowagę pomiędzy słodkością, kwasowością a gorzkością.

 

Espresso doppio – podwójne espresso

 

Espresso macchiato – klasyczne espresso z odrobiną spienionego mleka

 

Espresso con panna – klasyczne espresso z odrobiną bitej śmietany

 

Americano – espresso z dodatkiem gorącej wody, jest to duża czarna kawa

 

Espresso ristretto – espresso o skróconym czasie ekstrakcji, ma mniejsza pojemność ale większą intensywność.

 

Espresso coretto – espresso z alkoholem

 

Espresso romano – espresso z cytryną

 

Cappuccino – składa się z espresso oraz spienionego mleka i gęstej mlecznej piany w równych proporcjach.

 

Caffe Latte – espresso ze spienionym mlekiem i gęstą mleczną pianką. Podawane jest zazwyczaj w wysokiej przezroczystej szklance. Różnica między latte a cappuccino wynika z większej ilości spienionego mleka.

 

Latte Macchiato – duża ilość spienionego mleka i mlecznej pianki z dodatkiem espresso. Kawa rozdziela ciepłe mleko i spienione po środku szklanki.

 

Mocha – napój składający się z gorącej czekolady, espresso i gorącego mleka. Składniki w równych proporcjach wlewa się zazwyczaj do wysokiej szklanki.

 

Cafe frappe, ice coffe – kawa na zimno. Metod przygotowania jest bardzo dużo. Najprostsza wersja: do shakera wrzucamy pokruszony lód i zimnie mleko, mieszamy po czym zalewamy espresso. Bardzo często dodaje się różne syropy smakowe, gałkę lodów czy bitą śmietanę.

Formularz kontaktowy