Palenie kawy

« wróć

Aby rozkoszować się pełnią aromatu doskonałego espresso, bardzo istotnym czynnikiem w przygotowaniu ziarna jest jego odpowiednie wypalenie. Optymalnie czas palenia powinien wynosić od 15-30 minut w temperaturze 185-240 °C. Podczas palenia ziarna tracą na wadze ok 20-30% , ale zwiększają swoją objętość o ok. 30-50%. Po wypaleniu w ziarnach tworzą się naturalne gazy(CO2), które na ulotnienie się potrzebuja ok 48 godzin. Po tym czasie ziarna uzyskują najlepsze walory zapachowe i smakowe. Należy je wtedy umieścić w opakowaniu, które umożliwi dalsze odgazowanie. Najlepsze są szczelnie zamknięte torebki z jednokierunkowym wentylem. Smak kawy zależy również od stopnia jej wypalenia. Wyróżniamy cztery podstawowe stopnie palenia:

 

Jasny - bardzo słabe palenie na delikatny cynamonowy kolor, daje napar o słabym aromacie i smaku

 

Średnio jasny - kolor ziarna jasny do średnio brązowego

 

Średnio ciemny - palenie na brązowy kolor aż do częściowego wystąpienia oleju na powierzchni. Takie ziarno daje mocny napar pod względem smaku a zawartość kofeiny jest niska.

 

Ciemny – palenie najmocniejsze i trwające najdłużej, kolor ziarna jest ciemnobrązowy a na jago powierzchni występuje warstwa oleju. Kawa posiada gorzko - słodkawy smak.

Formularz kontaktowy