Rodzaje kawy

« wróć

Ojczyzną kawy jest Afryka, gdzie kawa występuje w trzech gatunkach:

  • Arabica
  • Robusta
  • Liberica.

Z dwóch pierwszych produkuje się większość kaw.
Im w mieszance więcej arabiki tym kawa jest smaczniejsza oraz droższa.

W światowym handlu gatunek kawy określany jest przez nazwę plantacji, kraju pochodzenia lub portu wywozowego ponieważ nawet ziarna, które pochodzą z jednego kraju w zależności od miejsca i rodzaju uprawy różnią się smakiem.

 

1. Arabica (Coffea Arabica)
– nazywana popularnie „kawą arabską”. Najpopularniejszy i najlepszy gatunek odkryty w Etiopii. Jest rośliną samozapylającą się. Krzewy kawowca osiągają 8-10m, na plantacjach są przycinane i rosną do połowy ich naturalnej wielkości, co ma na celu ułatwienie przy ręcznych zbiorach. Na gałązkach krzewu wyrastają pączki białych kwiatów o jaśminowym zapachu. Owoce kawowca charakteryzują się czerwoną bądź żółtą barwą.
Zawartośc kofeiny: 1-1,7%

 

2. Robusta (Coffea Canephora)
- odkryta w Afryce w XIX wieku. Rośnie szybciej niż arabica i wcześniej owocuje ,a jej owoce dojrzewają w ciągu 9-11 miesięcy. Daje mniejsze i różnobarwne ziarna. Duża odporność oraz zdolności do osiągnięcia wysokich plonów w trudnych warunkach rozwoju powoduje, że robusta jest łatwiejsza w uprawie ,a co za tym idzie tańsza w produkcji od arabiki. Smak i zapach jest znacznie gorszy od arabiki, dlatego jest zazwyczaj stosowana jako dodatek wzmacniający kawy łagodniejsze.
Zawartość kofeiny : 2-4,5%

Formularz kontaktowy