Sposoby parzenia kawy

« wróć

Ekspres ciśnieniowy

Ekspres ciśnieniowy
Źródło http://velnea.pl

Ekspres ciśnieniowy to urządzenie do zaparzania kawy, w którym istotną rolę odgrywa ciśnienie. Przygotowujemy w nim espresso czyli kawę na sposób włoski. Espresso jest napojem w filiżance, otrzymywanym w wyniku przeciskania wody pod odpowiednim ciśnieniem (9 bar), w odpowiedniej temperaturze (88-920°C ) i w odpowiednim czasie(25-30 sek) przez drobno zmieloną kawę.

Ekspres przelewowy

Ekspres przelewowy
Źródło http://www.outletrtvagd.pl

To kolejny sposób na przygotowanie kawy bez fusów. Ekspres przelewowy to urządzenie, w którym gorącą wodę przelewa się automatycznie przez filtr ze średniej grubości zmieloną kawą bezpośrednio do szklanego dzbanka. Większość tego typu urządzeń wyposażone jest również w podgrzewacz, który utrzymuje temperaturę kawy. Kawa przygotowana w taki sposób powinna być spożyta w ciągu 15 minut. W tym czasie zachowuje swoją świeżość i wysoką jakość.

 

Kafetierka (mokka)

Kafetierka (mokka)
Źródło http://cucinare.pl

Dzięki temu sposobowi parzenia możemy przygotować mocną aromatyczną kawę, a dodatkowo napój nie będzie zawierał fusów. Urządzenie mokka jest złożone z dwóch części: dolnej w kształcie stożka i górnej, która ma kształt dzbanka. Obie części skręcamy ze sobą wcześniej i wkładamy pomiędzy metalowy filtr. Do dolnej części wlewamy wodę oraz zakładamy filtr, do którego wsypujemy kawę, posiadającą średniej grubości zmielenie. Nakręcamy górną część i wstawiamy na kuchenkę. Ogień podgrzewa wodę, w wyniku czego zmienia sie ona w parę wodną i przepływa przez filtr z kawą, skraplając się w górnej części urządzenia. Kiedy cała woda z dolnej części wyparuje, mamy gotowy aromatyczny napój. Idealny sposób do przygotowania kawy espresso w domu bez użycia ekspresu ciśnieniowego.

 

 

Po turecku

Po turecku
Źródło http://madameedith.com

Bardzo drobno zmieloną kawę należy wymieszać z cukrem i wsypać do tygielka (najlepiej miedzianego). Proporcje składników należy zestawić tak, by jedna łyżka kawy i jedna łyżka cukru przypadała na jedną filiżankę kawy. Zalewamy to wszystko zimną wodą i kilkakrotnie podgrzewamy do momentu, w którym wywar się podniesie. Nie należy jednak dopuścić, by woda zawrzała. Przed podaniem, trzeba jeszcze dodać kilka kropel zimnej wody, aby fusy osiadły na dnie.

French press

French press
Żródło http://kahwah.cba.pl

Urządzenie french press składa się z cylindrycznego pojemnika, najczęściej wykonanego ze szkła, oraz przykrywki, która jest połączona z tłoczkiem. Tłoczek ma okrągły kształt i przylega do wewnętrznych krawędzi cylindrycznego pojemnika. Jego głównym elementem jest drobna siateczka, wykonana z tworzywa lub metalu. Jej zadaniem jest odcedzanie fusów od kawy. Aby przygotować kawę, należy na dno pojemnika wsypać odpowiednią ilość grubo zmielonej kawy, następnie zalać ją gorącą ale nie wrzącą wodą, zamieszać. Zamknąć pojemnik w taki sposób aby tłok znajdował się w górnej części urządzenia. Po upływie ok 4-5 min przesuwamy tłok w dół pojemnika tak aby napój znalazł się w górnej części a fusy pozostały poniżej tłoka. Rozlewamy napój do filiżanek.

Po polsku

Po polsku
Źródło http://teatrcapitol.pl

Jest to jeden z najbardziej popularnych sposobów parzenia kawy wśród Polaków. Świadomość Polaków na temat picia oraz przyrządzania kawy bardzo wzrosła, a ta metoda powoli ustępuje miejsca innym oraz zmienia się w częstsze odwiedzanie przez rodaków kawiarni, gdzie smakują kawę podaną przez profesjonalnych baristów z ekspresów ciśnieniowych. Jak zatem przyrządzić kawę "po polski? Do szklanki wsypujemy grubo zmieloną kawę i zalewamy ją gorącą wodą. Istotne przy tym sposobie parzenia jest to ,aby woda nie była wrząca, gdyż przez to kawa w smaku staje się kwaśna. Woda powinna mieć temp ok 90°C, aby otrzymać taką temperaturę należy po zagotowaniu wody odczekać przynajmniej minutę.

Formularz kontaktowy